19.11.2017

Tábor

Tábor je bez nejmenších pochyb vyvrcholením celoroční činnosti každého oddílu. U nás tomu není jinak, každý rok začátkem července vyrážíme na stanový tábor pokaždé někam jinam, vždy do přírody, na nějaké pěkní místo.

Všichni tak dostaneme jedinečnou příležitost opustit na chvíli spáry civilizace a užít si ničím nerušených čtrnáct dní v přírodě.

Děti mají možnost si na táboře ověřit, co se během roku na schůzkách a výpravách naučily, utužit vztahy v družině, zažít něco netradičního bez počítačů, signálu, telefonů, elektřiny a moderních vymožeností.

Vyzkouší si vaření na ohni, spaní venku, podívají se na hvězdy bez světelného znečištění, zahrají si skvělé bojovky, zlepší své znalosti v některé oblasti a naučí se mnoho nového.

Na táboře musí být pohoda. Proto trávíme večery společně u ohně s kytarou, chodíme na procházky po okolí, hodně se smějeme a společně si povídáme. Snažíme se být jedna velká parta.

Tábory jsou skautské – ctíme skautské ideály, dvakrát denně máme nástup v kroji, chováme se jako skauti. Taky zde probíhají skautské sliby.

Děti se snažíme co nejvíce zapojit do dění tábora – pomocí služeb a toho, že jsou vedeni k tomu se starat o tábořiště – pomáhají v kuchyni, se dřevem, noční hlídky, vynášení odpadků, nošení vody na latrýny, stavba tábořiště, příprava ohně a další. vše dělají pod dohledem zkušených vedoucích. Naše idea je v tom, že si děti mají ty věci vyzkoušet, osahat, učíme je formou toho, že to sami dělají. Děti by měli mít k táboru obecně a k tábořišti pěkný vztah.
Podporujeme dobré vztahy na táboře, snažíme se o spolupráci napříč věku, ale i v rámci družiny. Děti společně něco zažívají, učí se od sebe, poznávají se a ztrácí sociální bariéry. Snažíme se v nich vypěstovat pěkný vztah ke kamarádům.

Neděláme komerční tábory s diskotékami, celotáborovým bodováním, kdy se děti předhání kdo má víc bodů a drahými odměnami. Chceme, aby si děti z tábora odvezly zážitky, hezké chvilky, kamarádské vztahy a něco se tu naučily a zkusili si. Myslíme si, že samotné táboření v přírodě bez rodičů, zodpovědný vztah k společnému prostředí a převzetí samostatnosti jsou hlavní a nejsilnější témata, které dětem předáváme.

Poslední roky se snažíme dělat udržitelné tábory, šetrné k přírodě a ke zdraví dětí. Prosíme proto, nedávejte dětem s sebou sladkosti, postaráme se o ně dobře, cukry budou příjmat z ovoce a vyvážené stravy 🙂 Během tábora jíme zdravě, jídelníček uzpůsobujeme aktivitám dětí – jíme maso, ale střídáme ho s zeleninou, ovocem, luštěninami apod.

Jsme celou dobu v přírodě, chováme se k ní tak, aby nám tu vydržela ještě co nejdéle. Je-li to možné, děti si vozí šetrné ekologické mycí prostředky, které se dobře odbourávají.. Na táboře eliminujeme odpad, nemáme rádi zbytečné věci na jedno použití (např.igelit pod postel kupte dět pevný tuhý, co vydrží více táborů a ne ten, co se po 14 dnech vyhodí). Určitě nebude od škody, když rodiče děti na tábor připraví – povídají si o tom, kolik odpadků vůbec máme, jak se dají omezit a jak je třídíme. Děkujeme.

Minulé tábory

• 2024 Heřmanův Městec
  • 2023 Heřmanův Městec
  • 2022 Dolní Jelení